مواد، شيمي و نانو

محصولات و فناوری های مربوط به حوزه مواد، شيمي و نانو

در صفحه
نمایش 1 - 12 از 123 آیتم
  • کربن شیشه ای یا کربن شیشه، آلوتروپی از کربن است که به منظور کاربردهای تجاری، با تخریب کنترل شده رزین ها در دماهای بین نهصد تا هزار درجه سانتیگراد تهیه می‌شود. به بیان دیگر کربن شیشه‌ای، به یک خانواده از دگرشکل‌های کربن که بی نظم و شبیه شیشه هستند، گفته می‌شود.

  • با توجه به ساختار برجسته الیاف توخالی و قابلیت های ویژه آن ها در حبس هوا یا ذخیره کردن مواد در داخل خود، می توان به کاربردهایی بسیار سودمند در ساخت اتومبیل، کشتی و قایق، ساخت هواپیماهای فوق سبک، اجزای پیچشی، پروانه های چرخان (برای مثال در توربین های بادی)

  • بطور کلی پیش آغشته ها شامل پارچه های بافته شده (یک جهته، دو جهته و سه جهته) یا بافته شده از الیاف هستند که از قبل به رزین حاوی سیستم پخت و دیگر اجزاء مورد نیاز آغشته شده اند.

  • قطعات زیادی در صنایع مختلف هستند که در اثر قرارگرفتن ذرات ساینده ی بین سطوح درگیر، تخریب شده یا کارایی آن ها کاهش می یابد. این ذرات ساینده می تواند از خود قطعه کنده شده باشد یا در محیط کاری قطعه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، بسیاری از شناورهای دريايي در معرض ماسه به عنوان عاملی ساینده و مخرب سطحی قرار دارند. 

  • مواد پرکننده لحیم در ضخامتهای مختلف و تا میزان حداقل 120 میکرومتر از آلیاژهایی با ترکیب غیر متداول شامل آلیاژهای منگنز، نیکل و مس تولید گردید. این مواد پرکننده که برای لحیم کاری سخت فولادهای زنگ نزن قابل استفاده هستند، 

  • دمای گستره وسیعی از قطعات صنعتی در اثر اصطکاک درحین کار بطور قابل توجهی افزایش می یابد و همچنین برخی دیگر از قطعات صنعتی مانند قالب های گرم کار، قطعات موتورها در دمای بیش از دمای محیط قرار دارند. بسیاری از اجزاء این قطعات تحت سایش و فرسایش هستند، بنابراین برخلاف آنچه در حال حاضر متداول است، ارزیابی خواص سایشی این قطعات باید در دمای بالاتر از دمای محیط...

  • پرس گرم یکی از فرایند سینترینگ است که در متالوژی پودر استفاده شده و در آن فشار و دما به طور همزمان بر قالب حاوی پودر اعمال می شود. اعمال فشار در دمای سینتر، سینتیک های چگال شدن را از طریق افزایش تنش تماس بین ذرات و آرایش مجدد ذرات برای بهبود تراکم تسریع می کند. 

  • محصولات در 7 ترکیب آلیاژی و در 24 تنوع محصولی در مقیاس نیمه صنعتی تولید گردید. این محصولات شامل آلیاژهای پایة طلا (Au)، نقره (Ag) و مس (Cu) بوده و حاوی عناصر آلیاژی از جمله پالادیم (Pd)، نیکل (Ni) و ژرمانیم (Ge) بودند. محصولات در شکل فویل تا ضخامت 50 میکرومتر و در سیم تا قطر 500 میکرومتر تولید شدند. در حال حاضر با توجه به تکمیل خط شکل دهی، سیم تا حدود 100...

  • اسپری درایینگ نوعی خشک کردن مواد می باشد که توسط اسپری کردن مواد در مجاورت با یک عامل گازی داغ برای تهیه گرانولها ( ذرات پودر آگلومره شده) استفاده می شود. در فرایند ساخت قطعات توسط متالورژی پودر یکی از مراحل اولیه آماده سازی، آگلومراسیون پودر می باشد. این فرآیند به دلیل تولید ذرات آگلومره شده کروی شکل، باعث افزایش جریان پذیری پودر می شود و قابلیت پرکردن...

  • استفاده از متالورژی پودر در صنایع مختلف برای تولید قطعات کیفی صنعتی در حال رشد روزافزون است و اساس روش-های متالورژی پودر بر سینترینگ می باشد. 

نمایش 1 - 12 از 123 آیتم

خبر های جدید فن بازار