دستگاه پرس گرم تحت خلأ (Vacuum Hot press) نمایش بزرگتر

دستگاه پرس گرم تحت خلأ (Vacuum Hot press)

پرس گرم یکی از فرایند سینترینگ است که در متالوژی پودر استفاده شده و در آن فشار و دما به طور همزمان بر قالب حاوی پودر اعمال می شود. اعمال فشار در دمای سینتر، سینتیک های چگال شدن را از طریق افزایش تنش تماس بین ذرات و آرایش مجدد ذرات برای بهبود تراکم تسریع می کند. 

جزییات بیشتر

اطلاعات بیشتر

هم چنین انجام فرایند سینترینگ تحت خلأ نواحی سطحی بیش تری بین سطوح تماس ذرات فراهم می کند و به علت حذف هوا و دیگر مواد جذب شده در سطح ذرات، سرعت سینترینگ افزایش می یابد. بنابراین فرایند پرس گرم تحت خلأ (VHP) دستیابی به چگالی های بالا در دما و زمان های پایین تر را فراهم خواهد کرد.

ویژگی های اصلی:

مشخصات فنی/ عملیاتی:

  • دمای کاری: 1200˚c
  • اعمال فشار هیدرولیکی 50 تن
  • سیستم گرمایشی: کوره مقاومتی (SiC)
  • حداکثر نرخ حرارت دهی 20˚C/min خلأ 3-10 تور

سطح آمادگی:

تئوری اثبات شده

کاربرد ها:

پرس گرم جهت ساخت کامپوزیت ها و کاربیدها و مواد نو بسیار کاربرد دارد. به عنوان مثال تنها راه ساخت WC-Co عملیات پرس گرم در دمای oC1400 و فشار MPa 17 با استفاده از گرمایش مقاومتی است. تولید برلیوم، سوپر آلیاژ و آلیاژهای تیتانیوم در ابعاد کوچک و همین طور کامپوزیت های سرامیکی از دیگر موادی است که به روش پرس گرم تولید می شوند و در صنایع فضایی و انرژی هسته ای کاربرد دارند. از دیگر کاربردهای پرس گرم: تنها روش تولید سرامیک های شفاف IR از جنس MgشF2؛ تولید سرامیک های دما بالا از جنس SiC، ZrB2، TiB2 و کامپوزیت های آن ها؛ آلیاژها متشکل از دو فلز که نقطه ذوبشان با یکدیگر تفاوت زیادی دارند (مثل مس و تنگستن)؛ لوله های تولید اشعه X که تماماً از جنس فلزاتی نظیر تنگستن ، مولیبدن و یا تانتال می باشند؛ کاربید تیتانیوم جزء تشکیل دهنده اغلب ابزار های برشی؛ تولید کامپوزیت های آلومینیم-کاربید آلومینیم؛ تولید آلیاژهای آلومینیم.